לבן או כהה? שיש או אבן? אלה רק חלק מהשאלות שכל מי שעומד לרכוש דירה או לשפץ את ביתו שואל את עצמו לא פעם. התשובה לכל השאלות הללו הרבה יותר מורכבת וצריכה לענות קודם כל על הטעם שלכם וחשוב מכך – על האופן שבו השיש במטבח צריך לשמש אתכם.

לפני שאתם עומדים לבחור משהו טרנדי, זכרו – האופנות באות ומתחלפות אך שיש למטבח הוא לא משהו שמחליפים בכל שנה וגם לא בכל 5 שנים. אז מה עושים? בוחרים במשהו שימושי שתואם את המטבח ואת הטעם האישי שלכם. איך עושים את זה? זו כבר שאלה מורכבת יותר שנענה עליה בהמשך הכתבה.

האם זה שיש?

לפני שניגע בכלל באופן בחירת השיש למטבח, בואו ונעשה תיקון קטן שיעזור לנו בהמשך. מרבית המשטחים שמוצעים לכם למכירה הם בכלל אינם עשויים משיש! יודעים מה המשותף לחומרים הבאים: אבן קיסר, נאוליט וקוריאן? אף אחד מהם הוא לא באמת שיש. אבן קיסר לדוגמה היא למעשה תרכובת של קוורץ בשילוב חומרים נוספים והקוריאן הוא בכלל חומר שמיוצר במקור על ידי חברת דופונט.

לאור הדברים הללו, מעתה במקום שיש למטבח, בואו ונקרא לכל המשטחים הללו – משטחי עבודה למטבח (כל עוד לא מדובר על שיש גרניט או שיש אחר…). זה אולי קצת יותר משעמם אבל תאמינו לי שבפועל זה לא פחות יפה.

אז על איזה שיש כדאי ללכת?

סליחה – הכוונה היא איזה משטח עבודה מתאים לכם. כדי לענות על השאלה צריך להקדים ולומר באופן ברור – יש אינספור דוגמאות מרהיבות של משטחים רובם דרך אגב בכלל לא מתאימים למטבח שלכם. הם אולי יהיו מאוד יפים אך בהנחה שאתם אוהבים לבשל או לאפות (או לא אוהבים אבל חייבים לעשות את זה), עדיף לבחור גם במשהו שיהיה נוח – כזה שאפשר להניח עליו סיר חם או לחתוך עליו ירקות באופן ישיר אם רק מתחשק. בסופו של דבר וכמו שמישהו חכם נוהג להזכיר לי מעת לעת – מדובר בבית ולא במוזיאון וביתר צריך קודם כל לשמש אתכם.

תכנים שכתבתי לאחרונה  איך למצוא מנסר בטון מומלץ במחיר הוגן

אוניקס

אין כמו מספר דוגמאות על מנת להמחיש לכם את הנקודה. בחרתי ללכת על סדר קיצוני במעט ולהתחיל אם אולי החומר הכי יפה אבל אולי גם אחד הרגישים שבחבורה. האוניקס הוא ללא ספק אחד הדברים היפים ביותר שניתן להכניס לכל מטבח. מדובר בחומר בעל שקיפות חלקים ובמרקמים שישאירו אפילו אתכם עם פה פעור.

נשמע מבטיח? לא ממש. אפשר אולי לדמות את האוניקס לרכב שרד למי שבכלל אוהב לנהוג בשטח. רגישות לשריטות, תחזוקה מורכבת ועוד הופכים את המשטח היפה הזה לעתים קרובות ללא שימושי כל כך – בטח ביחס לחלופות אחרות, פחות נוצצות אך הרבה יותר שימושיות.

מכירים את הקוריאן?

לא, אין כאן קשר לדת האסלאם. מדובר בחומר מאוד מיוחד שפותח על ידי הענקית העולמית דופונט. המראה מאוד נקי ואפשר לעצב עם החומר הזה הכל – החל מכיסאות מרהיבים ועד למשטח עבודה למטבח.

אם אתם פריקים של עיצוב נקי ומינימליסטי, הקוריאן יכול מאוד למצוא חן בעינכם ואין לי ספק שאחרי שתיווכחו שניתן לבנות כיור אינטגרלי, יכול באוד להיות שממש תרצו אותו.

כמו עם האוניקס, גם כאן אני עומד לאכזב אתכם במעט. מדובר בחומר מאוד איכותי שגם גי קל לתחזוקה אבל ברגע שתשכחו ותשימו עליו תבנית לוהטת… נגמר הסיפור. החומר הזה מאוד רגיש לטמפרטורות גבוהות ולכן צריך לקחת את זה בחשבון בשיקול הכללי.

איך אפשר בלי אבן קיסר?

אבן קיסר היא אולי האופציה הנפוצה מבין כולם ואפשר להבין מדוע. מחירים סבירים, מגוון עצום של צבעים וגוונים ויכולת למלא את התפקיד בנאמנות גורמים לכך שמרבית המטבחים בישראל מצוידים במשטחי אבן קיסר.

גם לאבן קיסר יש חסרונות בדמות רגישות לחום ולשריטות אבל אפשר להתמודד איתם בקלות על ידי שימוש בעזרים שונים כגון משטח לחיתוך וכדומה.

תכנים שכתבתי לאחרונה  עוד פעם הביוב נסתם? ככה תטפלו בזה אחת ולתמיד!

שיש גרניט

פה כבר באמת מדובר בשיש טבעי שעונה על ההגדרה אולי באופן הטוב ביותר. אם מצאתם שיש במרקם שאהבתם ובמחיר שתואם את התקציב שלכם, שיש גרניט משלב את כל הטוב שבכל העולמות – חוזק, עמידות ויופי (תלוי בטעם האישי כמובן) הופכים יחד את הגרניט לאופציה שבכל מקרה שווה לשקול בכובד ראש.

אז איזה שיש למטבח הולך היום?

לאחר שהבהרנו את הנקודה ואולי הצלחתי להוציא לכם את החשק, בואו ונראה מה הולך היום.

באופן כללי, לא ניתן לשים את האצבע על טרנד בודד ולצד משטחי עץ, תמצאו גם משטחי בטון! באופן כללי ההמלצה שלי תהיה ללכת על משהו שתואם את ההעדפות שלכם וגם את הצורך שלכם. אם בכל זאת מעוניינים ללכת על משהו מקובל, חפשו דגם עם קווים נקיים ועיצוב מינימליסטי. בימינו הטרנד החם הוא דווקא המינימליזם – מה שיכול לעזור לכם לבצע את הבחירה המושכלת – כזאת שתתאים לטעם שלכם אבל גם תשמש אתכם באופן הטוב ביותר.

סגור